fbpx

פעילויות לתלמידים

בואו לטייל וללמוד במרומי הגלבוע! בין טורבינות רוח ענקיות, מאגרי מים האוגרים אנרגיה ומתקנים לייצור חשמל סולארי, נלמד על משבר האנרגיה ואנרגיה מתחדשת, טכנולוגיות לייצור ואגירת אנרגיה, נחקור מהם היתרונות והחסרונות של האנרגיה המתחדשת ונתנסה בחשיבה מחוץ לקופסה על שימוש מושכל באנרגיה.

אנחנו מציעים מגוון רחב של פעילויות לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, משעת פעילות בודדת ועד מספר ימי פעילות עומק.

טורבינות הרוח

עושים רוח

בין טורבינות רוח ענקיות ומאגרי מים האוגרים אנרגיה, ואל מול נוף עוצר נשימה של עמק המעיינות והרי הגלעד נכיר את עולם האנרגיה המתחדשת, נצפה בסרט על כוחה של הרוח ונתוודע לטכנולוגיה של טורבינות הרוח והאגירה השאובה.

הסיור כולל תצפית מרהיבה על עמק המעיינות, סרט על כוחה של הרוח, סיור בשביל בין טורבינות רוח עצומות ממדים ותצפית אל פרוייקט האגירה השאובה.

משך הסיור – שעה ורבע

מספר תוכנית בגפ"ן 36843

חוות הרוח בגלבוע

יש חדש תחת השמש – אנרגיות מתחדשות במעלה גלבוע

חדשנות טכנולוגית ואנרגיה מתחדשת נפגשים בקיבוץ שנמצא כבר למעלה מ-30 שנה בחזית הפיתוח והיישום של ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים.

את הסיור נפתח בתצפית מרהיבה אל עמק המעיינות, נצפה בסרט על כוחה של הרוח, נסייר בין טורבינות רוח ענקיות, ניכנס לקיבוץ ונראה את המתקנים לייצור חשמל סולארי, נכיר את האפשרות לייצור אנרגיה מפרש חיות המשק ואת הפיילוט החדשני במעלה גלבוע לניהול רשת חשמל חכמה. נסיים בתצפית מרשימה אל צפון השומרון ועמק יזרעאל.

משך הסיור – שעתיים.

מספר תוכנית בגפ"ן 36847

אגירה שאובה - חוות הרוח בגלבוע

יום אנרגיה

סיור ולימוד על אנרגיה ואנרגיה מתחדשת דרך מפגש עם מתקני האנרגיה השונים – רוח, סולארי, ביומסה, אגירה שאובה; חקר מונחה של הטכנולוגיות ודיון על הייתרונות והאתגרים שבשילוב אנרגיה מתחדשת במשק החשמל.

בסיכום היום במליאה ינסו התלמידים לנסח עקרונות לקידום אנרגיה מתחדשת בישראל.

משך הפעילות – 4 שעות.

הפעילות מתאימה מכיתה ו' ומעלה, ומותאמת לתוכנית הלימודים של כל גיל. בחט"ע מתאים במיוחד למגמות גאוגרפיה, לימודי א"י, איכות סביבה ופיזיקה.

מספר תוכנית בגפ"ן 36850

מחזון החשמל לאנרגיות מתחדשות

מחזון החשמל לאנרגיות מתחדשות

סיור משולב באתר גשר הישנה ובחוות הרוח.

סיור חזון ישראלי – מייצג חווית נהריים המספר על ראשית החשמל בארץ ישראל, סיפור חלוצי גשר, מעבר גדר המערכת וסיפורה של אסתר ארדיטי "המלאך בלבן".

אנרגיות מתחדשות – סיור היכרות עם אנרגיה קונבנציונאלית ומתחדשת. במהלך הסיור יכירו התלמידים את הנוף הנשקף מהגלבוע, יראו סרט על כוחה של הרוח, ישחקו בעמדות אינטראקטיביות, יסיירו לאורך שביל הטורבינות וילמדו על אגירת אנרגיה באגירה שאובה.

משך הפעילות 3 שעות (לא כולל נסיעות בין האתרים). הפעילות מתאימה לכל הגילים.

פעילות לגני ילדים

רוח הגן - פעילות חווייתית ולימודית לגנים

סיור רגלי יפהפה לאורך 800 מטר בשביל הטורבינות תוך חקר של מקורות האנרגיה באמצעות משחקים המבוססים על אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח - הילדים מסיעים מכונית המונעת בכח השמש, מודדים את כיוון הרוח, מפעילים גנרטור קטן המדליק נורה ועוד. בסיום הפעילות הילדים בונים שבשבות רוח אותם הם לוקחים הביתה.

משך הפעילות 3-4 שעות, והיא מתאימה לתלמידי גן טרום חובה-חובה.

פעילויות נוספות

במהלך השנים התנסינו במגוון רחב של פעילויות לתלמידים נוספות שאותן קיימנו בכל רחבי הארץ: סמינריונים של כמה ימים לתלמידים בנושא אנרגיה מתחדשת, הרצאות למורים, הופעות בכנסים מקצועיים ועוד.

נשמח להתאים עבורכם את הפעילות לתלמידים המתאימה לכם.

פעילויות לתלמידים - שאלות ותשובות נפוצות

בחוות הרוח בגלבוע אנו עורכים פעילויות מהנות וחווייתיות לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, בתחום המרתק של אנרגיה מתחדשת. הפעילויות מתקיימות במסגרת סיורים מודרכים הכוללים את התחנות הבאות: טורבינות רוח, אגירה שאובה, ביוגז, אנרגיה סולארית וסוללות לאגירת אנרגיה.

הסיורים שאנו מציעים לתלמידים הם:

עושים רוח – סיור הנמשך כשעה ורבע ומתאים לכל הגילאים.

יש חדש תחת השמש – סיור מעמיק הנמשך כשעתיים ומתאים לכל הגילאים.

יום אנרגיה – יום פעילות ולמידה חוץ כיתתית הנמשך כארבע שעות ומתאים לתלמידי כיתות ח' ומעלה.

רוח הגן – סיור חווייתי וסדנת יצירת שבשבות לילדי גן טרום חובה וחובה הנמשך כשלוש שעות.

בחוות הרוח בגלבוע אנו עורכים פעילויות מהנות וחווייתיות לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, בתחום המרתק של אנרגיה מתחדשת. הפעילויות מתקיימות במסגרת סיורים מודרכים הכוללים את התחנות הבאות: טורבינות רוח, אגירה שאובה, ביוגז, אנרגיה סולארית וסוללות לאגירת אנרגיה.

הסיורים שאנו מציעים לתלמידים הם:

עושים רוח – סיור הנמשך כשעה ורבע ומתאים לכל הגילאים.

יש חדש תחת השמש – סיור מעמיק הנמשך כשעתיים ומתאים לכל הגילאים.

יום אנרגיה – יום פעילות ולמידה חוץ כיתתית הנמשך כארבע שעות ומתאים לתלמידי כיתות ח' ומעלה.

רוח הגן – סיור חווייתי וסדנת יצירת שבשבות לילדי גן טרום חובה וחובה הנמשך כשלוש שעות.

זהו סיור קלאסי שמטרתו לערוך לתלמידים היכרות עם עולם האנרגיה המתחדשת, באמצעות מפגש עם שתי טכנולוגיות עיקריות – טורבינות רוח ואגירה שאובה. הסיור כולל: תצפית אל עמק המעיינות והרי הגלעד, סיור אל טורבינות הרוח, צפייה בפרויקט אגירה שאובה וצפייה בסרטים על הפרויקטים.

בסיור זה אנו נפגשים עם כלל הטכנולוגיות של האנרגיה המתחדשת הבנויות סביב קיבוץ מעלה גלבוע: טורבינות רוח, אגירה שאובה ואגירה בסוללות, ביוגז ואנרגיה סולארית. התלמידים יכירו את אופן הפעולה של הטכנולוגיות השונות וילמדו כיצד נראית אנרגיה מתחדשת בשטח. הסיור מתחיל בתצפית אל עמק המעיינות והרי הגלעד, ממשיך בסיור בין המתקנים השונים לייצור אנרגיה מתחדשת ומסתיים עם סרטוני הסבר והפעלות.

"יום אנרגיה" הוא סיור הנמשך כארבע שעות במהלכו התלמידים מבקרים בטורבינות רוח ענקיות, אגירה שאובה, ביוגז, אנרגיה סולארית וסוללות לאגירת אנרגיה. בסיור זה התלמידים נחשפים בצורה מעמיקה לטכנולוגיות השונות של אנרגיה מתחדשת. מכיוון שאף טכנולוגיה לא עומדת בפני עצמה, אנו מדגימים לתלמידים כיצד ניתן לשלב בין הטכנולוגיות בצורה מיטבית.

במהלך הסיור מתנהל דיון לגבי הדילמות המלוות את בחירת סוג הטכנולוגיה, לאור החסרונות והיתרונות הסביבתיים של כל אחת מהן. למשל, טורבינות רוח עובדות במשך שעות רבות ואינן תופסות מקום רב אך הן יוצרות רעש ופוגעות בציפורים. לכן, צריך להחליט האם מתאים להקימן והיכן. דוגמה נוספת לדילמה בה אנו דנים מתייחסת לפנלים סולאריים, שמייצרים הרבה חשמל בשעות מצומצמות יחסית (שעות הצהריים) וצריך לחשוב כיצד ניתן להרחיב את ייצור החשמל ליתר שעות היום והלילה. כמו כן, הפאנלים הסולאריים תופסים שטח רב וצריך לבדוק היכן ניתן למקם אותם.

ניתן לשלב את הפעילות בחוות הרוח בגלבוע עם אחד מהסיורים הבאים: "מחזון החשמל לאנרגיות מתחדשות", במיצג חווית נהריים בקיבוץ גשר, שמציג את ראשית החשמל בארץ או סיור בביו תור בקיבוץ שדה אליהו, במהלכו התלמידים מרחיבים את הידע שלהם בתחום החקלאות האורגנית וההדברה הביולוגית, מבקרים במרכז המבקרים, המטע והשדה האורגני.

אנו ממליצים למורים לדון עם התלמידים בנושאים והמושגים הקשורים לאנרגיה מתחדשת, קיימות ומשבר האקלים, לפני ההגעה לסיור. ההכנה המוקדמת עוזרת לתלמידים להפיק את המיטב מהסיור, להשתתף בצורה פעילה בדיונים ולהציע פתרונות יעילים. מעבר לכך, אנו מאמינים שחשוב ללמד את התחומים הרלוונטיים הללו בכיתות, באופן שוטף ומעמיק.

בוודאי! עבור ילדי טרום חובה עד חובה, התאמנו את סיור "רוח הגן " הנמשך בין שלוש לארבע שעות. בסיור מודרך זה הילדים צועדים בשביל הטורבינות וחוקרים את מקורות האנרגיה באמצעות סיפור והצגה על השמש והרוח. הסיור כולל שלל פעילויות מהנות: הילדים מסיעים מכונית המונעת בכוח השמש, מודדים את כיוון הרוח ומפעילים גנרטור קטן המדליק נורה. בסיום הפעילות הילדים בונים שבשבות רוח, אותן הם לוקחים הביתה ומראים בגאווה להורים.

בחוות הרוח בגלבוע אנו מציעים שלושה סוגי סיורים באורכים שונים, המותאמים לטווח רחב של גילאים. ככל שהסיור ארוך ומפותח יותר, כך אנו מעמיקים בסוגיות השונות. צוות המדריכים המיומנים והקשובים שלנו מעביר את הסיורים בצורה סוחפת ומקצועית, באמצעות פעילויות שונות המעודדות חשיבה ויצירתיות ומנגישות את הנושא של אנרגיה מתחדשת באופן חוויתי.

שיתוף

טופס יצירת קשר

רוצים לדעת עוד? מלאו את הפרטים בטופס ואנחנו ניצור איתכם קשר בהקדם!

ליצירת קשר דברו איתנו
דילוג לתוכן