תל יזרעאל

תל יזרעאל

תל יזרעאל

תל המשקיף אל לבה הפועם של החקלאות מתקופת המקרא ועד ימנו.

טיול במקום מחיה את סיפור התנ"ך ומפגיש אותנו עם שרידי ארמונה של איזבל הרשעה. סיפור מעמדן של אדמות מלוכה, כוחות ומאבקים; המלך אחאב ואיזבל הצידונית אל מול נבות היזרעאלי.

הצצה לסיפור התנכי: אחאב מלך ישראל חפץ להוסיף לשטחו את חלקת הכרם של שכנו נבות היזרעאלי. להפתעתו של אחאב נבות אינו מעוניין בשום עסקה. איזבל אשתו מציעה ואף מבצעת את מעשה הרמאות ומעלילה על נבות דבר שקר. בבית הדין נופלת הכרעת מוות לנבות, וכחוק המדינה חלקתו ורכושו מועברים אחר כבוד לרשות המלך- הלא הוא אחאב. אליהו הנביא מנבא את אחריתו של אחאב ובני ביתו בגין מעשיהם.

כעבור שנים, באותו מקום מתבצע רצח כפול: מלך ישראל יהורם בן אחאב ומלך יהודה אחזיה. ואילו איזבל מושלכת אל מותה. בידי מי מעשה התיקון והצדק? בהסתמך על התנ"ך- הגנרל יהוא בן נמשי יצא למרד לטהר שם שמים ומלכות; בהסתמך על ממצא ארכאולוגי ממצבת תל דן ניתן להסיק שחזאל מלך ארם הרגם במהלך מסע כיבושו את הארץ.

מה ניתן לראות במקום: במתחם חבויים שרידיו של מתחם מלכותי מלבני, המוקף בחפיר חצוב משלושת צדדיו (פרט לצד הצפוני התלול). בפינותיו מגדלי ביצור. את אבניו המרשימות של אחד המגדלים ניתן לראות בסמוך לחניון. במרחק קצר נמצאת פרגולה ובה תצפית נהדרת את העמק ומקום הסיפור המקראי.

מתאים למשפחות, זוגות, קבוצות ויחידים. מונגש לנכים.

לאורך השנה – חורף, קיץ, סתיו, אביב

WAZE: תל יזרעאל
גישה: בכניסה לקיבוץ יזרעאל נפנה ימינה לכביש המקביל לכביש הראשי, עד לחורשה קטנה לצד התל.
מה במקום: חנייה מוסדרת, פינות ישיבה של קק"ל, וחורשה
מיקום הסיפור בתנ"ך: ספר מלכים א' פרק כ"א (כרם נבות), מלכים ב' פרק ט' (מות יהורם)

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
ליצירת קשר דברו איתנו דילוג לתוכן